poniedziałek, 30 listopada 2015

Krem - matujący czy nawilżający? (Cera mieszana i tłusta)

Ile razy wy- posiadaczki cery tłustej/mieszanej zastanawiałyście się jaki wybrać krem? Nawet nie chce zliczać, jak często słyszałam o wysuszaniu skóry twarzy suchym mydłem, by pozbyć się świecenia! A to już kategoryczny błąd, który znacznie pogarsza jej stan. Czego zatem potrzebuje nasza twarz, by byla miękka w dotyku i jednocześnie jak najmniej się błyszczała? 
Zapraszam do czytania!By nie powtarzać informacji, które już zostały zawarte w tym poście, tutaj znajdziecie podstawy i więcej szczegółów na temat wyboru kremu: 

Po pierwsze, krem nawilżający

Dlaczego? Każda skóra potrzebuje nawilżenia, zwłaszcza mieszana/tłusta. Jeśli nie jest wystarczająco odżywiana, produkuje więcej sebum odpowiedzialnych za świecenie i nieprzyjemny łój. Teoria o wysuszaniu cery jest błędna, ze względu na to, że zataczamy wtedy koło - niewystarczające nawilżenie = więcej sebum. Wniosek? Przy każdej możliwej okazji używajcie kremów nawilżających, jednak lekkich by nie zatykały porów. (Np. Nivea Aqua Effect ; Tołpa). Najlepiej na wieczór, na noc, a także po demakijażu. 

Po drugie, krem matujący

No właśnie, bez tego też się nie obejdzie. Tego typu krem wybieramy tylko i wyłącznie jako bazę pod podkład/zamiast podkładu, natomiast podczas odpoczynku w domu; przed spaniem warto wybrać nawilżający. Krem matujący jak sama nazwa wskazuje ma dla nas zbawienny wpływ, dlatego, że kontroluje wydzielanie sebum, minimalizuje błyszczenie skóry, ale też wysusza. Dlatego też ważne jest by nie przesadzić z częstotliwością nakładania, raz na dzień w zupełności wystarczy. Najlepiej działające kremy matujące mają gęstą konsystencję i wolno się wchłaniają (unikajce emulsji i żelów kremowych), moim zdecydowanym ulubieńcem jest tu bezkonkurencyjny krem z Barwy, Siarkowa Moc. 
Ps. Nakładając krem matujący, zrezygnujcie z podkładów o tych samych właściwościach ( polecam tu L'oreal True Match, Bourjois Flower Perfection etc.) Jesli używacie podkładu matującego, pod niego najlepiej nakładać krem nawilżający, bo zbyt dużo matu jeszcze bardziej wysuszy skórę. 

Podsumowując, cera mieszana/tłusta paradoksalnie najbardziej potrzebuje nawilżenia. I na tych właśnie kremach nalezy najbardziej się skupiać, w żadnym wypadku nie używajcie mydeł, które tylko i wyłacznie wysuszają i uważajcie na żele pod prysznic. Używanie kremów matujących i nawilżających wyrównuje gospodarkę wodną skóry twarzy i znacznie minimalizuje problem błyszczenia się. :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz